Compliance & Ethics

Nabízíme komplexní služby v oblasti zajištění souladu činnosti firmy se zákony, prevence před trestním stíháním a etiky podnikání (firemní kultury) - poradenství při zavádění dílčích opatření, návrh a implementaci compliance programů na míru konkrétní společnosti, provozování Etické linky, interní vyšetřování, školení zaměstnanců atd. 

Zajištění souladu každodenní činnosti s legislativními požadavky by mělo být spolu s ochranou interních informací základem bezpečnostní politiky každé firmy, neboť jakékoli významnější porušení zákona může znamenat fatální ohrožení její samotné existence. Kromě správních pokut totiž od roku 2012 hrozí firmám i trestní stíhání, pokud je trestný čin spáchán v jejich zájmu nebo v rámci jejich činnosti. Takové trestní řízení vedené proti právnické osobě může skončit v krajním případě i nucenou likvidací firmy, častěji pak např. zákazem plnění a účasti ve veřejných zakázkách a veřejných soutěžích. Ostatně samotné odsouzení právnické osoby za některý z trestných činů uvedených v příloze č. 3 ZZVZ, bez ohledu na druh a výši trestu, znamená, že v následujících 5 letech nesplní základní kvalifikaci pro účast ve veřejných zakázkách. 

Též etická stránka činnosti firmy nabývá v posledních letech na důležitosti. Etika podnikání je čím dál více předmětem zájmu nejen médií a nejrůznějších neziskových organizací, ale i orgánů státu či Evropské unie.  To se projevuje mimo jiné i na chování nejvýznamnějších hráčů na trhu, kdy zejména velké korporace, často nadnárodního charakteru, velmi dbají při výběru svých potenciálních obchodních partnerů na to, zda tyto firmy nějak řeší otázku compliance a etiky svého podnikání. Na úrovni státu a EU jde zejména o novou legislativu v oblasti whistleblowingu (oznamování neetického či nelegálního jednání), kdy v roce 2019 byla Evropským parlamentem přijata směrnice, která ukládá veřejným institucím a všem právnickým osobám s více jak 50 zaměstnanci zřídit systém pro bezpečné oznamování, včetně ochrany oznamovatele a interního vyšetřování. Členské státy mají dva roky na implementaci této směrnice do národního práva, což v ČR bude zřejmě provedeno zákonem, který je v současné době projednávám Poslaneckou sněmovnou.